Pilene

Pilene

“Der er en ny udgivelse i Eschos “Fremmed fugl”-serie.”

Sådan. Der var dit startskud til at trisse til din lokale bogpusher, hvad enten det er en decideret butik, biblioteket eller den sære gamle mand nede på hjørnet, der fremdrager slidte bøger fra en uhumsk frakke. Denne gang er det Algernon Blackwoods “Pilene”, du skal bede om.

Og det skal du gøre med glæde i stemmen, for det er ærligt talt nok en af de bedste udgivelser i en altid spændende serie.

“The Willows” blev først udgivet i 1907 – og har været udgivet på dansk i “Gotiske gysere” (i Regnbueserien) i 1987. Her er den i ny oversættelse med efterord af Kasper Opstrup. Den er med rette blevet prist af bl.a. Lovecraft for at være ypperlig.

To mænd – fortælleren og hans svenske ven – er på vej ned ad Donau-floden i kano, da dårligt vejr og stigende vand tvinger dem til at søge tilflugt på en ø midt i floden. De må slå lejr blandt piletræerne, der rusker i vinden, men snart begynder de begge at få fornemmelser, at blive foruroligede, at skræmmes. Noget er helt galt på den lille ø, der langsomt er ved at blive oversvømmet, og pludselig kan de ikke komme væk.

Det er et klassisk setup, men Blackwood slipper af sted med en nærperfekt balance, hvor det er den tilbageholdte rædsel, der driver værket. De kan ikke bare stikke af, men samtidig er der heller ikke noget rasende monster, der jager dem; blot små ting, som bliver flere og flere og mere og mere forkerte. Og langsomt trækkes der tråde, der rækker fra floden til andre verdener og udenjordiske rædsler. Det er kosmisk horror, når det er bedst. Det er 30 år siden, jeg sidst har læst langnovellen, og den slog endnu hårdere i dag.

En smuk udgivelse og en grum bog. Hurra for den.

Eneste forundring: “Pilene” er ramt af samme sære fontvalg som “Carmilla”, hvor (næsten) alle tilfælde af oe omsættes til œ. Sært og forstyrrende for teksten, men heldigvis ikke ødelæggende.

Som en bonus: hvis man er fanget ind af denne, vil jeg anbefale én at få fat i T. Kingfishers “The Hollow Places”, der leger videre med ideen. Ellers er der også flere Blackwood-udgivelser på dansk.

0
Indkaldelse til stiftende møde i tænke- og gøretanken Til Overførsel af Rigelige SkatteKroner (TORSK) Terror Tales of the Ocean

Ingen kommentarer

Du har 0 nye beskeder

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.