film quiz 3

film quiz 3

Hør! Det er sjovt det hér. Og idet jeg inderligt håber, at Janus tilgiver mig mit ran af hans koncept og da vi nu har været forbi “den svære 2er”, så er der vel intet til hindring for at fortsætte ind i trilogien. Og så får vi se om Thomas scorer hattrick. Men nu til kampen:

Indledningsvist vil jeg godt have lov til at understrege, at den film der hér skal gættes, IKKE er baseret på en roman af Alan Sillitoe!

Maximum point: – Hvorfor er lykken så lunefuld og hvorfor er livet så kort?

Medium point: – It’s a robot man I’m dreaming of

Minimum point: – that’s the only way to hide my fear/what’s another year …?

Strafpoint: – We’ll meet again, don’t know where, don’t know when

Der er skruet lidt op for forventningspresset (“gæt hvad læreren tænker på”), men det er jo heller for sjov, alsammen, vel’da?

Som tilforn: – Nej! det er ikke den film!

Præmien er en prut at save i, og bagefter kan du sætte den i bur og lære den at fløjte “Kong Kresjan stod ved højen mast”. Det burde være et incitament til at få gang i Herkules Porres “little grey cells” (eller egne ditto). God fornøjelse 🙂

10
Hjertekvababbelse Episode 303 – Back on Track og Evolution

10 kommentarer

Det var ligegodt for mærkeligt! et er jo næsten en “quiz i kwissen”: – hvad pokker foregår lige hér?
Du får sgu et bonuspoint for associativ markvandring- men svaret er stadig forkert. Beklager! Og en lærestreg: – google kan ikke bruges til alt 😀

@henning Det er eddermame svært at se Logan's Run i den smøre, men det er alligevel den jeg ser for mig. frøken Agutter var for mig altid mere cool end Liza Minelli, og Peter Ustinov uendeligt mere sej end Charlton Heston (det var Vincent Price iøvrigt også, men han var heller ikke med – i hverken den ene eller anden). Måske skulle Michael York overveje en vampyrfilm. Jeg synes det.

Jeg må til at gøre mine kwizzer vanskeligere, må jeg! Thomas kører et (en?) hattrick! Tillykke – noch einmal 🙂
“Svært at se Logan’s Run i den smøre”. Nåja, tak for kaffe – men det gjorde du jo. Take it from the top: – Ikke en roman af Sillitoe: “Ensom løber” – “The loneliness of the longdistance RUNNER”! I denne film ER livet kort: – 30 år! Still med Minelli og Grey fra “Cabaret”, hvor MICHAEL YORK spiller – sort of – Isherwood! Den afbilledede robot er fra “Millenium”, men ligner meget godt “Box” i “Logan’s Run”. “Jærven/Wolverine” hedder Logan. Afslutningen på “Logan’s Run” er at hele lortet eksploderer, ligesom det angiveligt har gjort med den der Liberty, dér.
Så kom ikke hér – kom ikke hér! Der er galskab i meningen!!
Men ihvertfald tillykke med tripletten.
Og næste gang skal du få kam til håret – 6 timer! Hvad gi’r De mig Fru Heilbunth? 😀

Thomas Nielsen

Du skal godt nok også ha’ kudos for quizzingeringerne, Henning, for de gi’r gode associationer og, som sagt, røde sild en masse. Og dét er sjovt.

Og, jo. Johnny Logan er sgu sjovt 🤗

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.